بازگشت به صفحه اصلی
جمعه
۳۱ فروردين ۱۳۹۷
۱۷:۲۲
یادداشت
۸۸.۱۱.۱۰
گفتگو
۸۸.۱۱.۱۰
گزارش
۸۸.۱۱.۱۰
مقاله
نظرسنجی
از دیگران
شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵ 0

بادیجی: خیز ایرانسل برای رقابت با همراه اول در زمینه اینترنت اشیاء

«موبیا (موبایل مديا)/ گروهِ از دیگران»:

در حالیکه حدود ۴ ماه پیش همراه اول همکاری خود با شرکت ملی گاز ایران را برای ارائه کنتور هوشمند گاز بر پایه اینترنت اشیاء آغاز کرده بود، امروز ایرانسل از امضای تفاهم‌ نامه ای در زمینه کنتورخوانی هوشمند با شرکت ملی گاز خبر داد.

ایرانسل و همراه اول
به گزارش بادیجی، مهرماه سال ۱۳۹۵ شرکت ملی گاز ایران که با هدف بررسی امکانات هوشمند و موثر در قرائت، نظارت و مدیریت مصرف و اطلاع رسانی استفاده از “کنتورخوانی هوشمند” را مد نظر قرار داده بود، تصمیم گرفت به منظور راستی آزمایی فناوری های نوین هوشمندسازی، چند طرح پایلوت را اجرایی کند.
همان روزها رئیس امور فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت گاز از انتشار فراخوانی برای اجرای طرح پایلوت کنتورخوانی هوشمند در سطح این شرکت خبر داد و از تمام شرکت ها و دست اندرکاران فناوری، سازندگان کنتور، اپراتورهای تلفن همراه و … در اجرای طرح پایلوت کنتورخوانی هوشمند دعوت به همکاری کرد.
ناصرصمدی اسکویی در این فراخوان از متقاضیان در خواست کرد حداکثر طی مدت ٦ ماه از آن تاریخ آمادگی خود را به طور رسمی اعلام کنند.
اوایل بهمن ماه سال گذشته اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران همراه‌اول، خبرداد: به عنوان اپراتور پیشگام در صنعت اینترنت اشیا و شهر هوشمند، با امضای تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ملی گاز ایران در خصوص هوشمندسازی کنتورهای گاز کشور بر بستر اینترنت اشیا (IoT)، گام بزرگی را برای مدیریت هرچه بهتر انرژی در کشور برداشته است و در همین راستا، همراه اول به منظور فراهم‌سازی بستر مناسب برای هوشمندسازی کشور، در حال توسعه بزرگ‌ترین زیرساخت نرم‌افزاری و همچنین پلتفرم لازم جهت پیاده‌سازی اینترنت اشیا و شبکه‎های کم مصرف با پوشش گسترده (LPWAN) در کشور است.
همراه ‌اول همچنین اعلام کرد: یکی از این راهکارها این موضوع استفاده از کنتورهایی است که به صورت روزافزون در سراسر دنیا مورد استفاده صنایع مربوط به انرژی قرار گرفته است؛ این کنتورها با هزینه کاملأ به صرفه، امکان جمع‌آوری و انتقال داده‌های مربوط به مصرف هر واحد را بر بستر ارتباطات همراه فراهم آورده است و با اجرای این طرح ملی و بهینه‌سازی الگوهای مصرف، کمک شایانی به امکان کاهش هزینه‌های مصرفی و مدیریت هرچه بهتر محیط پیرامون برای شرکت‌ها و خانوارها فراهم می‌شود.
امروز اما با گذشت ۴ ماه از تفاهم نامه همراه اول با شرکت ملی گاز ایران و در حالیکه با داغ شدن بحث اینترنت اشیاء در دنیا، شرکت های بزرگ و کوچک ایرانی نیز در این عرصه فعال شده اند، روابط عمومی شرکت ایرانسل با ارسال یک بیانیه خبری جدید از آغاز همکاری اش با شرکت ملی گاز ایران به منظور هوشمندسازی فرایند کنتورخوانی خبر داده است.
به گزارش روابط عمومی ایرانسل، تفاهم‌ نامه امضا شده در زمینه کنتورخوانی هوشمند بین ایرانسل و شرکت ملی گاز ایران با هدف ایفای نقش سازنده و جدی در حوزه خدمات «اینترنت اشیا» و گسترش ارائه خدمات بر پایه فناوری NB-IoT منعقد شده است. این فناوری، پیشتر در دهه فجر سال ۹۵ و با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ساختمان مرکزی ایرانسل به صورت آزمایشی راه‌ اندازی شده بود.
حالا با خیز ایرانسل برای رقابت با اپراتور اول در حوزه اینترنت اشیا باید دید کدام یک از این دو رقیب سرسخت می توانند اقبال شرکت ملی گاز ایران را جلب کرده و خدمات شهر هوشمند را ارائه کنند.

نظرات کاربران


تمام حقوق سایت برای صاحب سایت محفوظ می‌باشد. استفاده از مطالب موبیا با ذکر منبع آزاد است.