بازگشت به صفحه اصلی
سه شنبه
۱ اسفند ۱۳۹۶
۱۶:۳۶
یادداشت
۸۸.۱۱.۱۰
گفتگو
۸۸.۱۱.۱۰
گزارش
۸۸.۱۱.۱۰
مقاله
نظرسنجی
از دیگران
دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۷ 0

چگونگي نظارت بر تجهيزات مخابراتي وارداتي

موبیا (موبایل مدیا)/ گروهِ «از دیگران»:

با توجه به اين كه همه تجهيزات مخابراتي به هم مربوطند، لازم است همه از استانداردهاي خاصي تبعيت كنند تا بتوانند با هم فعاليت داشته باشند؛ براي ايجاد اطمينان از اينكه تجهيزات مخابراتي مطابق استاندارد بين‌المللي كار مي‌كنند، بايد مرجعي اين موضوع را بررسي و آن را تاييد كند كه اين وظيفه مطابق قانون به وزارت ارتباطات و متعاقبا به سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي واگذار شده است.
به گزارش خبرنگار سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، يكي از مشكلات موجود تنوع بيش از حد مد‌ل‌هاي تجهيزات مخابراتي در بازار است اما اگر واردكنندگان دقت كرده و فقط مدل‌هاي تاييد شده را به كشور وارد كنند، از مشكلات بعدي جلوگيري مي‌شود و در عين حال نظارت و كنترل بازار نيز ساده‌تر خواهد شد.
به همين منظور رگولاتوري يك نمونه از هر تجهيزات مخابراتي كه به كشور وارد و يا در كشور توليد مي‌شود را مورد آزمايش قرار داده و درصورت مطابقت با استانداردهاي ملي و بين‌المللي، تاييد مي‌كند و پس از آن اجازه استفاده صادر مي‌شود، هم‌چنين از ديگر وظايف نظارتي رگولاتوري اين است كه بررسي كند، تجهيزات مخابراتي موجود در بازار مطابق نمونه تاييد شده باشند.
به گفته رييس مركز امور بين‌الملل و مهندسي ارتباطات سازمان تنظيم مقررات، وظيفه تاييد نمونه مطابق قانون از وظايف حاكميتي انحصارا در اختيار سازمان است؛ از آنجا كه براي تاييد نمونه بايد مراحل مختلفي طي شود و سياست كلي نظام هم بر اين است كه حتي‌الامكان از گسترش تشكيلات دولتي جلوگيري شود، سازمان براي انجام تست‌ها از آزمايشگاه‌هاي تاييد شده‌ي داخل كشور استفاده مي‌كند اما مرجع تاييد خود سازمان است.
صابر فيضي - مدير عامل شركت مخابرات ايران - هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا با بيان اينكه در رابطه با تجهيزات مخابراتي دو بحث وجود دارد گفت: تجهيزات مخابراتي كه ارزش بالايي دارند يعني تجهيزاتي كه در آن‌ها از مس و آهن استفاده شده و گران هستند، از توليدات داخلي استفاده مي‌شود.
وي ادامه داد: درباره تجهيزات اصلي شبكه كه قيمت آن‌ها پايين است و در داخل نيز توليد نمي‌شود، از خارج از كشور تهيه مي‌شود ولي در نهايت ما از توليدات داخلي حمايت مي‌كنيم و بايد از اين توليدات استفاده شود.
فيضي گفت: تجهيزاتي مثل روتر با سرعت بالا و سوئيچ‌هايي با ورژن‌هاي جديد كه هنوز در ايران بومي نشده است، از خارج از كشور تهيه مي‌شود و اكثر تجهيزات وارداتي از كشورهاي اروپايي وارد مي‌شود بخشي نيز چيني هستند.
وي تاكيد كرد: كمتر از 30 درصد تجهيزات مخابراتي كه به كشور وارد مي‌شود و 70 درصد تجهيزات مخابرات توليد داخلي است كه اين درصدها به لحاظ ارزش ريالي است.
مدير عامل شركت مخابرات ايران تصريح كرد: سياستمان اين است كه هر آنچه كه در ايران توليد مي‌شود را از خارج تهيه نشود و اگرچه اين تجهيزات در داخل كشور گران‌تر از ورود آن‌ها از خارج كشور باشد.

نظرات کاربران


تمام حقوق سایت برای صاحب سایت محفوظ می‌باشد. استفاده از مطالب موبیا با ذکر منبع آزاد است.