بازگشت به صفحه اصلی
سه شنبه
۱ اسفند ۱۳۹۶
۱۶:۳۵
یادداشت
۸۸.۱۱.۱۰
گفتگو
۸۸.۱۱.۱۰
گزارش
۸۸.۱۱.۱۰
مقاله
نظرسنجی
از دیگران
چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۱:۰۱ 0

ششمين كنفرانس بين‌المللي مديريت فن‌آوري اطلاعات

موبیا (موبایل مدیا)/ گروهِ «از دیگران»:

اگر در بحث كاربردهاي فن‌آوري اطلاعات در كسب و كار و حوزه‌هاي مختلف زندگي به اين پتانسيل توجه شود، با بهره‌گيري از قابليت‌هاي ناشي از آن هم مي‌توان از سرمايه‌هاي فکري عظيم موجود در کشور در کنار اين فن‌آوري براي توليد ثروت ملي استفاده كرده و با توليد رفاه و آسايش بيش‌تر براي جامعه به ويژه در بحث اشتغال يک تحول بنيادي پديد آورد.
كامران اعتمادمقدم - عضو هيات علمي سازمان مديريت صنعتي - در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب و اين كه در كنفرانس بين‌المللي ICTM در تلاشيم تا عرصه‌هاي مختلف حضور فن‌آوري اطلاعات در کسب و کار و مديريت سازمان‌ها را بيشتر باز و معرفي كنيم اظهار كرد: در بسياري از سازمان‌هاي ما فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات به عنوان يك ابزار در خدمت شيوه‌هاي رايج يا سنتي قرار دارد. اين در حاليست كه خود فاوا مسيرهاي جديدي را ايجاد مي‌كند و روش‌هاي نويني از فرايندها و نحوه مديريت آن را مشخص مي‌سازد كه متاسفانه رويکرد اخير کمتر مورد عنايت قرار مي‌گيرد.
او با اشاره به نقش ICT در مديريت استراتژيك و برنامه‌هاي راهبردي سازمان گفت: برنامه‌ريزي و مديريت استراتژيك به سازمان‌ها كمك مي‌كند كه مجموعه عملکردهايشان را در مسير چشم‌انداز و با توجه به ماموريت‌هاي سازمان‌ انجام دهند. يکي از محورهاي ديگر مورد توجه در کنفرانس بررسي نقش فاوا در فرايندهاي استراتژيک سازمان است، اينکه سازمان‌ها چگونه در فضاي رقابتي مي‌توانند از مزاياي فن‌آوري اطلاعات سود برده و برنامه رسيدن به اهدافشان را بهتر تنظيم كنند.
او گفت: در کنفرانس ششم، بيش از 60 مورد ارائه سخنراني و مقالات اساتيد و صاحبنظران از داخل و ميهمانان کشورهاي مختلف جهان در چندين سالن موازي در يک برنامه دو روزه انجام خواهد شد.
به گفته اعتماد مقدم بيش از 150 مقاله ديگر مورد پذيرش به شکل پوستري در معرض ديد شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت. برگزاري چندين کارگاه آموزشي و نمايشگاه جانبي موسسات انفورماتيکي کشور از ديگر برنامه هاي کنفرانس خواهد بود.
عضو هيات علمي و مدير رشته مديريت فن‌آوري اطلاعات سازمان مديريت صنعتي اظهار كرد: نقش بنيادين فاوا در تحول سازماني به‌عنوان يک عامل قابليت‌ساز، يكي از موضوعات مهم در اين زمينه محسوب مي‌شود و اينكه چگونه كسب و كار و شيوه‌هاي مديريتي به كمك ICT مي‌تواند متحول ‌شود، يکي از محورهاي اصلي کنفرانس خواهد بود.
وي ادامه داد: در سطوح کلان برنامه‌هاي ملي مشاهده مي‌کنيم که در برنامه‌ كلان چشم‌انداز 20 ساله و در متن برنامه پنج ساله پنجم توسعه توجه خاصي به اين فن‌آوري صورت گرفته است.
او اظهار اميدواري كرد كه اين کنفرانس نيز در هرچه بهتر شناساندن نقشهاي تاثيرگذار اين فن‌آوري از راه تعامل دانش و تجربه اساتيد و پژوهشگران و دست‌اندرکاران، نقش سازنده‌اي ايفا كرده و پيام كنفرانس به سياست‌گذاران نيز همراهي در مسير پراهميت تاثرگذاري اين فن‌آوري در راه دست‌يابي به اهداف كلان توسعه كشور باشد.
اعتماد مقدم با اشاره به فضاي جديد كسب و كار متكي بر تحولات با محوريت فن‌آوري اطلاعات به‌عنوان سومين محور اصلي کنفرانس و با بيان اينكه يكي از چالش‌هايي كه براي توسعه برنامه‌ها وجود دارد بحث زيرساخت‌ها و بسترهاي مورد نياز است گفت: فن‌آوري اطلاعات بايد به عنوان عامل محرک و پيشران برنامه‌هاي تحولي در سازمان‌ها مورد توجه خاص قرار گيرد.
به گفته دبير علمي ششمين كنفرانس بين‌المللي مديريت فن‌آوري اطلاعات نقش تسهيل‌گري آن در فرايندهاي سازماني ديگر موضوعي شناخته شده و قديمي است. محورهاي انتخاب شده و موضوعات مورد اشاره در کنفرانس ICTM به اين مهم نگاه ويژه‌اي خواهد داشت.
او ادامه داد: از طرفي لازم است هم دولت و هم دست‌اندرکاران و متخصصان دست به دست هم بدهند و در ايجاد بستر مناسب و ترويج فرهنگ استفاده صحيح از اين فن‌آوري تلاش كنند و از طرف ديگر ضرورت دارد از هر فرصتي براي شناساندن هرچه بهتر محيط نوين کسب و کار و شيوه‌هاي جديد مديريت سازمان‌ها استفاده مطلوب صورت گيرد.
به گفته اعتماد مقدم اين کنفرانس يکي از فرصت‌هاي مناسب براي معرفي كردن محيط جديد سازمان‌هاي قرن حاضر و مطالعه نقش فاوا در اين تحولات است. بيشترين تعداد مقالات واصله نيز در زمينه مباحث راهبردي و مديريت سازمان‌ها و ارتباط آن‌ها با فاوا، کسب و کار و تجارت الکترونيک، مديريت دانش، کاربرد سيستم‌هاي اطلاعاتي و سيستم‌هاي هوشمند، مدلسازي و مهندسي و معماري سازمان، مديريت روابط مشتريان و مديريت زنجيره تامين بوده است.
وي گفت: توسعه و ترويج فرهنگ تحقيق و پژوهش در زمينه مباحث مديريت فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات، معرفي آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي و کاربردي در زمينه‌هاي تخصصي مديريت فن‌آوري اطلاعات، تبادل دستاوردها و تجربيات شرکت‌ها و سازمان‌هاي برتر در زمينه به کارگيري فن‌آوري اطلاعات، معرفي توانمندي‌هاي شرکت‌هاي ايراني در زمينه مديريت فن‌آوري اطلاعات ازجمله مهمترين اهداف کنفرانس است.
به گفته او از جمله موضوعات مربوط به محورهاي مختلف اين كنفرانس مي‌توان از نقش بنيادين فن‌آوري اطلاعات در تحول سازماني به عنوان يك عامل قابليت ساز، مهندسي سازمان، مهندسي مجدد فرايندهاي كسب و كار و نقش توانمندساز IT، مديريت تغيير - مديريت تحول فرهنگ سازماني، فن‌آوري اطلاعات و مسووليت‌هاي اجتماعي سازمان (CSR)، نقش فن‌آوري اطلاعات در توسعه سرمايه‌هاي فکري، فن‌آوري اطلاعات و سازمان‌هاي مجازي، دولت الکترونيک و شهر الکترونيک، روابط عمومي الکترونيکي، رويكردهاي نو در مديريت منابع انساني متاثر از نقش IT نام برد.
وي گفت: ششمين كنفرانس بين‌المللي مديريت فن‌آوري اطلاعات - ICTM - در روزهاي 4 و 5 اسفندماه در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي رازي برگزار مي‌شود.

نظرات کاربران


تمام حقوق سایت برای صاحب سایت محفوظ می‌باشد. استفاده از مطالب موبیا با ذکر منبع آزاد است.