بازگشت به صفحه اصلی
جمعه
۳۱ فروردين ۱۳۹۷
۰۲:۱۰
یادداشت
۸۸.۱۱.۱۰
گفتگو
۸۸.۱۱.۱۰
گزارش
۸۸.۱۱.۱۰
مقاله
نظرسنجی
خبرگاه
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۸۷ - ۱۵:۰۳0

عضو مجتمع قضايي رسيدگي به جرائم رايانه‌يي: احكام صادره توسط مجتمع حكم قضايي داشته و لازم‌الاجراست
الزام نيروي انتظامي براي اجراي احكام جرائم رايانه‌يي

شرح وظايف و احکامي که براي مجتمع قضايي رسيدگي به جرائم رايانه‌يي متشکل از سه عضو اصلي و سه عضو علي‌البدل در نظر گرفته شده اين است که مي‌تواند براي افراد و اشخاص حکم قضايي صادر کند

شرح وظايف و احکامي که براي مجتمع قضايي رسيدگي به جرائم رايانه‌يي متشکل از سه عضو اصلي و سه عضو علي‌البدل در نظر گرفته شده اين است که مي‌تواند براي افراد و اشخاص حکم قضايي صادر کند و نيروي انتظامي به عنوان بازوي اجرايي در اين زمينه فعاليت مي‌کند اما شوراي انتظامي نظام صنفي رايانه‌يي ماهيت صنفي دارد و وظايف و اختياراتش با اين مجتمع متفاوت است.

باقر افخمي - عضو اصلي شوراي حل اختلاف رسيدگي به جرائم رايانه‌يي و اينترنتي دادگستري استان تهران - در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب و اين كه شوراي انتظامي سازمان نظام صنفي رايانه‌يي حق جلب و توقيف و صدور راي و حكم قضايي را مثل مجتمع قضايي ندارد، گفت: شوراي انتظامي سازمان نظام صنفي رايانه‌يي فاقد ماهيت قضايي است.

وي ادامه داد: مجتمع قضايي رسيدگي به جرائم رايانه‌يي مي‌تواند پروانه صادره شده توسط شوراي انتظامي سازمان نظام صنفي رايانه‌يي را توقيف كند و از صدور پروانه جلوگيري كند و يا از ادامه كسب و فعاليت آن شركت مربوطه يا سازمان به عنوان اتحاديه ممانعت به عمل آورد.

او تاكيد كرد: نيروي انتظامي ملزم به انجام احكام صادره از مجتمع قضايي است يعني احكام قضايي كه ما صادر مي‌كنيم حكم قضايي و قابل صدور است.

افخمي با بيان اينکه مشابه اين شورا در سازمان نظام صنفي رايانه‌يي کشور با عنوان شوراي انتظامي فعاليت مي‌کند، درباره نحوه رسيدگي به شکايت‌هاي اينترنتي اظهار کرد: شرح وظايف و احکامي که براي اين شورا، متشکل از سه عضو اصلي و سه عضو علي‌البدل در نظر گرفته شده اين است که ما مي‌توانيم براي افراد و اشخاص حکم قضايي صادر کنيم و نيروي انتظامي به عنوان بازوي اجرايي در اين زمينه فعاليت مي‌کند اما شوراي انتظامي نظام صنفي رايانه‌يي ماهيت صنفي دارد و وظايف و اختياراتش با ما متفاوت است.

عضو اصلي شوراي حل اختلاف رسيدگي به جرائم رايانه‌يي و اينترنتي دادگستري استان تهران گفت: حکم صادره بر اساس نظر اکثريت اعضاي اصلي که درواقع دو نفراند، صادر مي‌شود به اين صورت که از دبيرخانه شورا با آن‌ها تماس گرفته شده و اطلاعات دريافت مي‌شود و چنانچه به مراجعه حضوري افراد نياز بود از آن‌ها دعوت مي‌شود.

افخمي تصريح کرد: وقتي يک کاربر شکايتي را به آدرس ذکر شده ارسال مي‌کند، بعد از بررسي، با شرکت مربوطه يا شخص مورد نظر تماس گرفته مي‌شود که نوعا به حضور افراد نياز نيست. شرکت‌ها خود را به رعايت احکام اين شورا ملزم مي‌دانند و تاکنون موردي نبوده که درباره با حکم صادره مخالفتي صورت گيرد.

به گزارش ايسنا مجتمع قضايي شماره 34، ويژه دعاوي اينترنتي است و هر زمان که فردي در حوزه اينترنت مشکلي داشته باشد، مي‌تواند به شکل حضوري و يا به صورت رونوشت اعتراض خود را به صورت اينترنتي به آدرس shora@isp.ir اعلام کند.

نظرات کاربران
- امیر:

به گزارش ايسنا مجتمع قضايي شماره 34، ويژه دعاوي اينترنتي است و هر زمان که فردي در حوزه اينترنت مشکلي داشته باشد، مي‌تواند به شکل حضوري و يا به صورت رونوشت اعتراض خود را به صورت اينترنتي به آدرس shora@isp.ir اعلام کند.


تمام حقوق سایت برای صاحب سایت محفوظ می‌باشد. استفاده از مطالب موبیا با ذکر منبع آزاد است.